Kosmiczna wizyta w Tuluzie

Nauczycielka naszej szkoły, 8pani Jolanta Tworek, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji Programu GLOBE-GLOBE Europe and Euroasia Regional Training w Tuluzie we Francji. Wizyta w planetarium,  repliki stacji kosmicznych i rakiet, pojazd Curiosity badający Marsa, seanse w kinie IMAX, wirtualne modele, multimedialne gry edukacyjne - to tylko część atrakcji, które czekały na uczestników konferencji (galeria zdjęć). Przybyli oni do Francji z 19 krajów, między innymi z: Malty, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Litwy, Łotwy, a także z Izraela czy Kirgistanu. Gościem specjalnym był dr Tony P. Murphy, dyrektor Programu ze Stanów Zjednoczonych. Udział w konferencji był wyróżnieniem za aktywne uczestnictwo w Programie GLOBE i prowadzone pomiary atmosferyczne. Polskę reprezentowały 2 szkoły: Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnobrzegu oraz Szkoła Podstawowa w Górze. Pierwszy dzień spędziliśmy w jednej z francuskich szkół „globowych” położonej na obrzeżach miasta. Był on poświęcony badaniom hydrologicznym, w trakcie których zapoznaliśmy się z protokołami i przyrządami mierzącymi jakość wody. Najpierw teoretycznie, a następnie praktycznie badaliśmy wodę z rzeki Garonny, przepływającej przez Tuluzę. Młodzież goszczącej nas szkoły przygotowała ciekawą prezentację na temat zanieczyszczeń Garonny pod hasłem „Water matters”. Wieczorem podczas cultural evening mogliśmy poznać zwyczaje, języki i tradycje innych krajów. Nasza ekipa z Polski pochwaliła się obchodzoną uroczyście 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Pamiątkowy kotylion wręczyliśmy głównemu dyrektorowi Programu Globe -Tonemu - mówi pani Jola.

W czwartek goście zostali zaproszeni do CNES Centre National d'Études Spatiales, która jest odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. CNES to francuska organizacja rządowa odpowiedzialna za rozwój badań kosmicznych. Koordynuje i organizuje badania przy użyciu sztucznych satelitów Ziemi, rakiet sondażowych i balonów stratosferycznych oraz kieruje produkcją tych obiektów i rakiet nośnych. Uczestnicy konferencji korzystali ze specjalnych przepustek i kont internetowych. Tematem przewodnim były badania atmosferyczne i jakość powietrza. Pracownik CNES dr Jean-Francois Leon przedstawił prezentację na temat największych zagrożeń powietrza i ich wpływu na życie i zdrowie człowieka.Trener Gunta z Łotwy zapoznał grupę z protokołami służącymi do obserwacji atmosferycznych, które testowano na zewnątrz, a Michel Pedurand, francuski trener programu GLOBE, pokazał zgromadzonym, jak wykonywać pomiary za pomocą aplikacji dostępnych na telefon komórkowy. Po południu przedstawiciel firmy CNES oprowadził wszystkich po obiektach, zapoznając ich z ostatnimi badaniami. Ostatni dzień to wizyta w Aerospace Museum. To miejsce, w którym można dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat lotów kosmicznych oraz kosmosu. Jednym z najważniejszych eksponatów Miasteczka Kosmicznego jest 55 metrowa, francuska rakieta „Ariane V”. Znajdują się tu również repliki rakiet, satelit, stacji kosmicznych, a nawet pojazd Curiosity badający powierzchnię Marsa w 2011 roku. Atrakcją dla zwiedzających są również pokazy w planetarium, filmy w kinie IMAX, wirtualne modele czy wiele multimedialnych gier edukacyjnych. Wizyta w Tuluzie to niezapomniane przeżycie i możliwość nawiązania wielu nowych kontaktów.